Gry MUD www.mud.org.pl
Kanał RSS
25Lis

Historia MUD-ów – kiedy powstał pierwszy MUD

Historia gier typu MUD (Multi-User Dungeon), czyli tekstowych gier RPG, dla wielu graczy jest, jak łatwo się domyślić, bardo długa. Pierwszy tego typu tytuł powstał w 1978 roku, a działać w sieci zaczął w 1980. Jego autorami byli Roy Trubshaw i Richard Bartle, zaś siecią, dzięki której można było grać, była wewnętrzna sieć Uniwersytety Essex. Z resztą to miejsce stało się później swoistą kolebką dla gier typu MUD.

Twórca pierwszego MUD-a (zatytułowanego po prostu „MUD1”) chciał przenieść rozgrywkę ze swych ulubionych tekstowych RPG z jednego komputera (gdzie maszyna była przeciwnikiem) do sieci, gdzie można by rywalizować i współdziałać z innymi graczami. „MUD1” był niekwestionowanym królem gatunku aż do 1985 roku gdy powstał jego klon pod tytułem „SHADES”, a powstał on tylko dlatego, że „MUD1” był, jak cała sieć uniwersytecka, wyłączany na święta. „SHADES” był za to dostępny w całej Wielkiej Brytanii non-stop.

Później w roku 85 nastały jeszcze dwa ważne wydarzenia: powstała wersja „MirrorWorld”, która działała także na domowych, nie tylko uczelnianych komputerach, i wersja „Gods”, która dała możliwość kreowania świata gry. Za oceanem zaś stało się coś, co było początkiem końca tego typu gier. Na Uniwersytecie Virginii poswatała gra „Dungeons of Kesmai”, która wykorzystywała dwu-wymiarową pseudografikę. Nie trzeba było długo czekać by powstała jej kolejna część, czyli „Island of Kesmai”, która wykorzystywała gameplay MUD-ów i ich możliwości sieciowe, ale dodawała do tego grafikę. To zwiastowało nadejście gier typu MMORPG (masowe, sieciowe gry RPG), które stały się naturalnymi następcami MUD-ów.

Ich złoty wiek to koniec lat 80-tych, największą popularność zdobyły w kampusach w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Zawsze były bardziej hobby niż sposobem na zarabianie pieniędzy, co tylko potwierdziło się w 2000 roku, gdy do lamusa odszedł ostatni komercyjny tytuł z tego gatunku. Obecnie MUD-y to mała liczba zapaleńców na całym świecie (także w Polsce), która tworzy nowe tytuły tylko i wyłącznie dla swojej rozrywki. Nie zmienia to jednak faktu, że gry typu MUD to bardzo ważny rozdział historii wirtualnej rozrywki, bez którego nie byłoby dziś tak popularnych gier, jak chociażby „World of WarCraft”.

admin 0 opinii Dział: Artykuły

Skomentuj - Historia MUD-ów – kiedy powstał pierwszy MUD

Dodaj swoją opinię !

Dodaj komentarz